Jaké 3 kroky by pomohly sportování dětí a mládeže?

5 min.

Takový byl podtitul šesté konference Podpora sportování mládeže, která proběhla v neděli 23. června před zahájením Letní dětské olympiády v Českých Budějovicích. Jak hned v úvodu předestřel moderátor Jan Pokorný, akce probíhá již po několikáté, ale je otázka, zda přináší nějaké závratné výsledky. Každý z řečníků si měl připravit právě tři praktické kroky, které by mohly zlepšit sportování dětí. Jaká témata se celým programem nesla?

V covidu jsme obětovali děti

Možná mu tak trochu odpověděl jihočeský hejtman hned v úvodním bloku. “Chybí nám političtí lídři s odvahou. Hodně lidem vadí na demokracii, že se toho moc ty 4 roky neděje. Hodně si povídáme, méně děláme,” zhodnotil politicko-sportovní podtext Martin Kuba. Pokud chce být někdo podle něj úspěšný, musí makat zejména sám. Záleží vše za nás. 
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval přišel s nelichotivou statistikou: dnes jsou chlapci s fyzičkou stejně jako dívky před 30 lety. “Abychom ochránili v době covidu starší ročníky, obětovali jsme děti,” kontastoval Kejval. Po covidu je 17 % všech dětí obézních, další nezanedbatelná procenta má psychické újmy. Radí školám, aby před nákladními opatřeními (psychologové, dietnější stravování) raději podporovali sportování žáků. 

Škola a sport

Ostatně propojení škola (případně vzdělávání) a sport se programem hodně nesly. “Jako sportovní klub máme zodpovědnost, aby děti sportovaly. Bohužel v rámci spolupráce se školou je náš klub v minusu, ale je nám to částečně kompenzováno tím, že některé děti přijdou později do našeho klubu. Bylo by dobré více propojit sport s univerzitami,” uvedl Jaroslav Korčák, trenér softbalového klubu Žraloci Ledenice. Radek Houser, snowboardista a influencer, zmiňuje také TOP sportovce, které mohou mít ve školách při ukázkových hodinách obrovský zásah. S velmi zajímavým projektem přišel Marek Jelínek, úspěšný snowboardcrossový trenér. Podle něj by sport měl pomoci těm lidem, kteří neměli v životě štěstí. Mluvil například o lidech z dětských domovů, vězeňských systémů nebo odvykaček. Sám již pár let organizuje tábory pro děti z dětských domovů. 

Atmosféra na konferenci. Zdroj: ČOV.

Atmosféra na konferenci. Zdroj: ČOV.

Profesionalizace sportovních organizací

“Dobrovolnictví ve sportu už je v podstatě historie. Ti, co aktuálně trénují bez alespoň malého honoráře, jsou už maximálně rodiče,” přiznává Jaroslav Korčák zastupující softbal.  Tomáš Kohout, trenér a manažer Rugby Říčany, jde ještě dál. “Aby kluby mohly růst, potřebují peníze na činnost, je spousty práce ohledně zajištění dopravy, účasti na turnajích nebo v rámci dotací. Proto je tak ohromně důležité mít kromě trenéra i jednoho profíka funkcionáře.” Místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman také připustil, že mnohem důležitější je finanční podpora šéfa klubu či člověka, který má manažerskou a výkonnou roli. “Je to jako když odměňujete učitele ve škole, ale ředitele ne.” Mnozí přítomní se shodli, že podpora funkcionářů a trenérů klubu je důležitější než finanční podpora sportovců. 

Tikající bomba 

Přítomní řečníci zmiňují nejrůznější formy udržení mládeže u sportu. Může to být akce (hodně se vyzdvihuje olympiáda dětí a mládeže), komunita (klub nejsou jen vrcholoví sportovci, ale super parta), ale i infrastruktura. “Rodiče nechtějí vést děti do špinavých a nehezkých sportovišť,” překvapuje trochu ne zcela mainstreamovou myšlenkou Korčák. “Bylo by dobré zavést kategorii těhotných žen,” pobavil sál Tomáš Kohout. Myšlenku následně rozvedl - aby byly ženy a jejich děti hned zapojeni do fungování klubů. 
“Pořád to musí být hra,” vyzdvihuje jeden důležitý prvek starosta Tábora Štěpán Pavlík. V názoru mu velmi oponoval volejbalový trenér a místopředseda ČOV Zdeněk Haník: “Musí to  být i drill. Abychom nevytvářely pohádky, že to je jen zábava.” 
Filip Šuman v závěru svého výstupu bohužel poodkryl ne zcela příznivá data demografického vývoje v budoucích letech, počet dětí začínajících se sportem bude ubývat. Třeba v Norsku je aktuálně 93 % dětí ve věku 10-12 let členem nějakého sportovního klubu. “K tomu bychom se měli blížit,” přeje si Šuman. “Sport a sportování je hlavně investice do budoucnosti,” zněla jedna z posledních slov na celé konferenci od předsedy Národní sportovní agentury Ondřeje Šebka.